Marka Analiz

İnci Patent, içerisinde bir veritabanı, patentli bir veritabanı ile karşılaştıran İnci Patent şirketi tarafından geliştirilen tescilli, ticari markaların kayıt kriterleri, raporların alınması ve aylık başvuruları barındıran geniş çaplı bir yazılımdır. Marka analiz hizmeti ile yurtiçi ve yurtdışında yapılan marka başvuruları rapor edilir ve takibe alınır.

Her ay ortalama 30000 başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu'nda yayınlanmaktadır. Marka kayıt olduktan sonra, endüstrideki diğer şirketler tarafından benzer markalara başvurabilirler. Bu, resmi marka bülteninde yayınlanır. Bülten içerisinde yayınlanan markalaşma itiraz edilmemişse, ticari marka tescillidir. Yapılan marka uygulamalarının bir programı sayesinde, markaların benzerliklerini taramak gerekir. Türk Patent Ofisi marka uzmanları markayı değerlendirirken markanın kendi bakış açısına benzeyip benzemediğine karar verebilirler. Ticari marka izleme metodu, yayınlandıktan sonraki üç ay içinde Türk Patent Enstitüsüne benzetilerek belirlenen ticari değere zarar verebilecek benzer markalara karşı itirazda bulunulabilir. Bu talep doğrultusunda Marka Yeniden Değerlendirme ve Değerlendirme Kurulu (YİDK) tarafından benzerlik açısından inceliyor. Ticari marka benzer bulunursa, ticari marka başvurusu reddedilir. Yayın aşamasında kayıtlı Markada olduğu gibi piyasadaki diğer markalara uzun vadeli zarar verebilir. Bu aşamada, ticari marka tesciline itiraz ancak dava konusu sanayi mülk mahkemesinde yapılabilir. Bir markanın tescili olması, markanın tamamen korunmuş olduğu anlamına gelmez.

İnci Patent ve Marka Kurumu, yapılan her bir başvuruya kayıtlı diğer marka başvuru sahiplerini bilgilendirme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Buna ek olarak, aynı veya benzer bir markayı kullanıyorsanız veya markanıza zarar verebilecek kayıtlı veya tescilli ticari markaları tespit ettiyseniz, değerli müşterilerimiz veya İnci Patent şirketimiz tarafından yasal yaptırımlar uygulanacaktır. Her ay düzenli olarak yayınlanan ticari marka izleme, müşterilerimizin ticari markalarına benzer veya karışıklığa neden olabilecek veya ticari marka tescil kriteri veren bir şekilde düzenlenir. Kötü niyetli veya benzeri ürünler takip etmeye devam edilmelidir. Marka başvurularını alıp müşterilerimize bildirmekteyiz. Müşteri talep ederse de itiraz ediyoruz.

İnci Patent firmasına ait özel bir tescilli marka analiz programı ve hizmeti ile markanızın benzerliğini araştırarak markanıza aylık rapor hizmeti veriyoruz.

Marka İzleme hizmetinde marka analize başvurmak için bizi arayın.